skw

Dzień Olimpijczyka w Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Uczennice naszej szkoły, saneczkarki Weronika i Ania Bryk oraz Nikola Domowicz, a także Anastazja Kowal miały okazję uczestniczyć w uroczystych obchodach Dnia Olimpijczyka 2019. Organizatorem tego święta był Karkonoski Klub Olimpijczyka we współpracy z miejscowym Muzeum Sportu i Turystyki oraz burmistrzem Karpacza.

Gospodarzem uroczystości było Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, które chlubi się systematycznie powiększaną kolekcją olimpijskich medali uczestnictwa w zimowych igrzyskach począwszy od roku 1928 aż do 2018, a ostatnio – również zbiorem pochodni olimpijskich.Na spotkaniu pojawili się olimpijczycy sprzed lat na czele z Renatą Mauer-Różańską -  uczestniczką czterech igrzysk i ich trzykrotną medalistką (dwa krążki złote i jeden brązowy). Przybyli także:  wioślarka Aleksandra Kaczyńska-Błoch, kolarz Jan Brzeźny i lekkoatleta Jan Cych, reprezentujący Regionalną Radę Olimpijską z Wrocławia, a także saneczkarz Andrzej Kozik i bobsleista Tomasz Żyła z Karpacza. Obok dawnych mistrzów doskonale zaprezentowali się wychowankowie klubu Śnieżka Karpacz i absolwenci ZSP w Karpaczu, saneczkarze Wojciech Chmielewski, Jakub Kowalewski i Mateusz Sochowicz oraz bobsleista Mateusz Luty – uczestnicy ostatnich zimowych igrzysk olimpijskich w PyeongChang.

W trakcie spotkania z okazji Dni Olimpijczyka muzeum w Karpaczu wzbogaciło się o nowy, cenny eksponat – oryginalną pochodnię olimpijską z Soczi 2014r.

Imprezie towarzyszyła uroczystość otwarcia udostępnionej przez PKOl nowej wystawy „XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie w PyeongChang 2018”. W karpackim muzeum można ją będzie oglądać przez cały miesiąc. Wrażeniami z koreańskich igrzysk podzielił się Mateusz Luty, który startował w dwójce i czwórce bobslejowej, w obu przypadkach dzierżąc bobslejową kierownicę. Mateusz Luty jest trzecim pokoleniem olimpijskim. Jego dziadek Andrzej Żyła w saneczkach reprezentował Polskę na olimpiadzie w Innsbrucku w 1976 r., a ojciec Tomasz Żyła jako bobsleista w Nagano (1998) i Salt Lake City (2002).

Zachęcamy do odwiedzenia muzeum!

Renata Domańska