Szkolenie lawinowe otwiera oczy

Ocena użytkowników:  / 5
SłabyŚwietny 

W dniu 6 marca, uczniowie Naszej Szkoły wzięli udział w szkoleniu z bezpieczeństwa w górach. Tym razem warsztaty dotyczyły zagrożeń związanych z zimowym poruszaniem się po górach. Zajęcia na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego prowadziła pani Aleksandra Trytek  - edukator KPN.

Najpierw udaliśmy się do Centrum Informacji Karkonoskiego Parku Narodowego gdzie otrzymaliśmy pakiet wiedzy teoretycznej dotyczącej właściwego planowania wycieczek. Następnie z detektorami lawinowymi, sondami oraz łopatami udaliśmy się w okolice schroniska „Nad Łomniczką” gdzie po rozgrzaniu się gorącą herbatą upozorowaliśmy „lawinisko” i rozpoczęliśmy ćwiczenia. Zaczęliśmy od praktycznej nauki szukania „ofiar”, czyli zakopanych w śniegu nadajników. Przemierzamy z detektorami przez lawinisko i namierzając sygnał, zapadamy się w śniegu, potykamy, gubimy sondy, rękawiczki, a gdy już namierzymy „ofiarę”, dziubiemy nieporadnie sondą, nie będąc pewnymi, czy trafiliśmy w „zasypanego”, kamień, czy glebę. Ale nic to – po to są ćwiczenia, by nabierać wprawy.

Gdy jednak wyobrażamy sobie prawdziwie dramatyczną sytuację, dociera do nas, iż „ogarnięcie” wypadku lawinowego wymaga przede wszystkim doskonałego opanowania procedur, żelaznego spokoju oraz idealnego współdziałania w grupie. Wtedy otwieramy oczy i zauważamy jak niebezpieczne są góry zimą i jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do takich wycieczek.
Na koniec była chwila zabawy w śniegu i powrót do szkoły, by za jakiś czas znowu wrócić w góry.