Nasze najnowsze dzieło filmowe wchodzi na ekrany

Ocena użytkowników:  / 4
SłabyŚwietny 

W ostatnich dniach grudnia, tuż przed przerwą świąteczną, uczniowie ZSP w Karpaczu nakręcili swój kolejny film w ramach międzynarodowego projektu Kinema Triangulaire, w którym nasza szkoła bierze udział już po raz czwarty.

Inspirację dla naszych uczniów stanowił niemiecki film Christiana Petzolda z 2014 roku pt. „Phoenix”. Główna bohaterka dzieła Petzolda, żydowska śpiewaczka Nelly Lenz, przetrwała pobyt w Auschwitz, lecz jej twarz została oszpecona. Cała zabandażowana, wraca z przyjaciółką, Leną Winter, do Niemiec, aby poddać się operacji rekonstrukcji twarzy, a następnie odszukać swojego męża Johnny’ego oraz zweryfikować brutalną tezę, że to on wydał ją nazistom.

Film naszych uczniów, zatytułowany „Morgen kommt immer zu schnell” („Jutro przychodzi zawsze za wcześnie”) przedstawia lata przedwojenne i próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak doszło do aresztowania Nelly i jakie były tego motywy.

W rolę żydowskiej pieśniarki wcieliła się Aleksandra Delost, jej nielojalnego męża zagrał Norbert Policht, zaś postaci hipotetycznych nazistów odegrali Aleksandra Kaczmarz i Kamil Kępiński. W drugoplanowej roli kelnerki pojawiła się w filmie opiekunka projektu, pani Renata Domańska, która zadbała również o kostiumy i rekwizyty.

Młodzi aktorzy wykazali się niezwykłym talentem aktorskim i bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego, a główna bohaterka również nietuzinkowymi umiejętnościami wokalnymi. Film zmontował Dawid Bednarczyk.

Serdecznie dziękujemy państwu Teresie i Stanisławowi Górawskim oraz pani Magdalenie Kluj za udostępnienie wnętrz
i wyposażenia hotelu Belweder w Karpaczu do celów filmowych.  

Dzieło naszych uczniów zostanie wkrótce opublikowane na międzynarodowym blogu filmowym kinema.fr, a uczniowie niemieckich i francuskich szkół z Dolnej Saksonii, Marsylii i Normandii zamieszczą tam swoje recenzje i oceny. 
Z niecierpliwością na to czekamy. Natomiast w kwietniu 2019 uczniowie naszej szkoły wezmą udział w trójstronnym spotkaniu młodych adeptów sztuki filmowej z Polski, Niemiec i Francji, które odbędzie się tym razem w Osnabrück i będzie jednocześnie uroczystością 15-lecia istnienia projektu KINEMA.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ostatnią produkcją, którą można znaleźć i podziwiać pod linkiem:

https://www.youtube.com/watch?v=d1Mwd8hALXA&index=4&list=LLB-q2I1MU52yL2uE0J4jIiA&t=0s

Renata Domańska