Szkolny Konkurs Wiedzy o HIV i AIDS - wyniki

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

Problem  zakażonych wirusem HIV i chorych na AIDS  to wciąż stygmatyzacja i dyskryminacja: mają problem w znalezieniu pracy, a brak wystarczających środków finansowych to często brak możliwości skutecznego leczenia. Aby właściwie walczyć z epidemią, potrzebne jest leczenie skuteczne, a zarazem bezpieczne, które pozwoli osobom seropozytywnym  żyć długo i ograniczyć skutki uboczne. Terapia jest czynnikiem, który przedłuża życie pacjentów i poprawia jego jakość.  W Polsce wszyscy pacjenci, u których wykrywa się zakażenie HIV, są objęci wysokospecjalistyczną terapią antyretrowirusową lecz  stałym problemem jest zbyt mała liczba osób, które poddają się testom na obecność wirusa.

Ważnym elementem Światowego Dnia Walki z AIDS jest szerzenie wiedzy o profilaktyce choroby. Światowy Dzień AIDS ma informować i edukować, a także manifestować solidarność z osobami z HIV i AIDS oraz ich bliskimi. Swoje symboliczne wsparcie można pokazać Czerwoną Kokardką.

     W tym celu uczniowie naszej szkoły:

 1. wykonali plakaty informujące o sposobach zarażania, objawach  i leczeniu AIDS, przebiegu infekcji wirusowej, formach bezpiecznych kontaktów z zakażonymi i skutkach  zachowań  ryzykownych;
 2. na korytarzach szkolnych przygotowano  punkt z materiałami  dotyczącymi zakażenia wirusem HIV i choroby AIDS;
 3. przygotowano czerwone kokardki, które wręczano uczniom  jako symbol solidaryzowania   się z osobami z HIV/AIDS, ich rodzinami i przyjaciółmi;
 4. przygotowano informacje z adresami anonimowych  i bezpłatnych  testów  na obecność wirusa HIV, które  można wykonać bez skierowania w jednym z Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych -  lista dostępna jest na stronie aids.gov.pl/pkd.
 5. w dniu 29 listopada 2018 r. odbył się „Szkolny Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS”, do którego przystąpiło 30  uczniów.

 Wyniki konkursu:

1 miejsce:

 • Aleksandra Kołecka - klasa I A 
 • Klaudia Kwiecińska - klasa II A
 • Martyna Rzepecka  - klasa III A                                           

2 miejsce:

 • Nikola Basa – klasa III A 
 • Maja Blekicka  - klasa I T     
 • Nadia Popławska – klasa I A
 • Martyna Włodarczyk – klasa II A

3 miejsce:

 • Alicja Grzejszczak – klasa II A 
 • Milena Steczek – klasa I A  
 • Dominika Jurgiewicz – klasa I A   
 • Oskar Walaszek – klasa I A   
 • Karolina Janiak – klasa II A
 • Kinga Kowalik – klasa  I T  
 • Wiktoria Szymańska – klasa II A
 • Wszystkim laureatom gratulujemy!

Zgodnie z regulaminem i przyjętymi kryteriami,  laureaci otrzymują  oceny z biologii.

Jeśli podjęło się ryzykowne zachowania warto wykonać test w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), w których badania wykonywane są bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo.  Lista PKD znajduje się na stronie www.aids.gov.pl

Najlepszym sposobem zabezpieczenia siebie i innych przed zakażeniem HIV jest uznanie, że każdy może być potencjalnie zakażony HIV (lub innymi chorobami przenoszonymi przez krew). W związku z tym należy zawsze przestrzegać podstawowych zasad higieny.

Nauczyciel biologii - Danuta Lisowska