1 grudnia - Światowy Dzień Walki z AIDS

Ocena użytkowników:  / 0
SłabyŚwietny 

HIV to tzw. ludzki wirus upośledzenia odporności. Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. Codziennie zakaża się około 6 tys. osób, a około 4,5 tys. osób umiera z przyczyn związanych z HIV/AIDS. W Polsce co roku wykrywa się ok. 1200 zakażeń HIV. Oznacza to, że codziennie 3 osoby dowiadują się o zakażeniu. Jedna trzecia z nich to ludzie młodzi poniżej 30 roku życia, a 60 procent zakażonych w Polsce to osoby w wieku 25-48 lat. Wzrasta też liczba osób 50+, u których wykrywane jest zakażenie. Do zakażenia HIV dochodzi: - poprzez kontakt seksualny (większość osób), - zakażenia matczyno-płodowe, czyli przeniesienie HIV z zakażonej matki na dziecko w trakcie ciąży i porodu, - kontakt z zakażoną krwią.

Po trzydziestu latach od wykrycia w Polsce pierwszego zakażenia szacuje się, że nawet 35 tys. osób żyje z HIV, a blisko co druga o tym nie wie i może nieświadomie zakażać. Jest to największy odsetek w Unii Europejskiej. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 30 listopada 2016 r. zakażenie HIV stwierdzono u 21 052 osób, odnotowano 3431 zachorowań na AIDS, a 1355 chorych zmarło.

Ważnym elementem Światowego Dnia Walki z AIDS jest szerzenie wiedzy o profilaktyce choroby. Światowy Dzień AIDS ma informować i edukować, a także manifestować solidarność z osobami z HIV i AIDS oraz ich bliskimi. Swoje symboliczne wsparcie można pokazać Czerwoną Kokardką.

Właśnie w tym celu uczniowie naszej szkoły wykonali plakaty informujące o sposobach zarażania, objawach i leczeniu AIDS, przebiegu infekcji wirusowej, formach bezpiecznych kontaktów z zakażonymi i zachowaniach ryzykownych. Na korytarzach szkolnych, poza wspomnianymi plakatami, pojawił się punkt z materiałami informacyjnymi dotyczącymi tych zagadnień. Ponadto, w dniu dzisiejszym odbył się „Szkolny Konkurs Wiedzy o HIV/AIDS”, do którego przystąpiło 28 uczniów.

Tegoroczne pytania sprawdzały bardzo szczegółową wiedzę i zgodnie z kryteriami:
- 1miejsce (ocena celująca) – brak
- 2 miejsce (ocena bardzo dobra)– Sara Sobańska klasa I T
- 3 miejsce (ocena dobra)

Karolina Janiak I A
Angelika Kuleczka II A
Julia Skubacz I A
Anna Kłosińska III A 
Martyna Rzepecka II A

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!