Citius-Altius-Fortius - tabela rekordów szkoły...

Ocena użytkowników:  / 1

Citius-Altius-Fortius
tabela rekordów w lekkiejatletyce w ZSP w Karpaczu.

Citius-Altius-Fortius (łac. „szybciej, wyżej, mocniej”) dewiza igrzysk olimpijskich i Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, którego autorem był pedagog, kaznodzieja zakonu dominikanów Henri Didon a Pierre de Coubertin w trakcie Kongresu Olimpijskiego w Paryżu w roku 1894, uczynił te słowa dewizą Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Jedną z wizytówek szkoły prezentującej działania sportowe uczniów jest tabela rekordów lekkoatletycznych. W naszej szkole ,w której priorytetami działalności sportowej są saneczkarstwo, piłka ręczna i biegi narciarskie, lekkoatletyka stanowi ledwie epizod, tło dla wyników jakie osiągają sportowcy dyscyplin wiodących. Warto zwrócić uwagę na tę dyscyplinę, która poprzez bieg maratoński stała się zaczątkiem igrzysk olimpijskich w czasach antycznych a dziś określana jest mianem "Królowej sportu". W jej skład wchodzi 5 głównych konkurencji, które stanowią : biegi, chód, skoki, rzuty i wieloboje.
Lekkoatletyka chyba najbardziej oddaje ducha rywalizacji, jaki drzemie w każdym człowieku. Hasło "szybciej, wyżej, dalej" znakomicie ilustruje nie tylko specyfikę walki, jaką prowadzą na arenach sportowcy, ale oddaje swoistość ludzkiego charakteru, w którym zakodowana jest chęć bycia najlepszym.
Dzisiaj lekkoatletyka to zbiór konkurencji, które znacznie różnią się od siebie. Wszystkie łączy jedna wspólna cecha - rywalizacja nie tylko z przeciwnikami, ale i z własną słabością.
Rywalizacja ta na poziomie szkół notuje w ostatnich latach poważne zubożenie udziału dyscyplin a także ograniczenie w ilości zawodów. Choć bierze w niej udział największy procent zawodników w porównaniu z innymi konkurencjami, jest ona traktowana marginalnie także i z powodu uwarunkowań do jej prowadzenia między innymi poprzez ilość obiektów, których szczególnie brak w mniejszych miejscowościach. Dlatego szczególna zasługa przypada tym szkołom, których uczniowie pomimo niedogodności osiągają przyzwoite wyniki w zawodach lekkoatletycznych dzięki pracy nauczycielom w-f i ich działaniom formujących umiejętności, zwiększających kondycję i motywujących do krzesania ducha rywalizacji i osiągania życiowych rekordów w tym także i szkoły.


W naszej szkole rokrocznie uczniowie rywalizują z innymi szkołami w zawodach lekkoatletycznych a rezultaty przez nich uzyskiwane, te najlepsze prezentuje Tabela Rekordów Szkoły ZSP w Karpaczu / dane z lat 2010 - 2016 /.
Jest to stan uwzględniający starty w oficjalnych zawodach i potwierdzonych przez komisje sędziowskie. Czasami jednak informacje o wynikach z zawodów pozostają długi czas bez upublicznienia stąd nasza tabela będzie co jakiś czas aktualizowana. Dziś na stronie a niebawem w postaci tabla pojawi się na ścianie piętra sportowych dokonań uczniów.
Zachęcamy do uczestnictwa w zawodach lekkoatletycznych i osiągania życiowych i szkolnych rekordów.
zapaleni duchem sportu - nauczyciele

tabela w zalączeniu