Wolontariusze wrócili z Kresów

Ocena użytkowników:  / 1
SłabyŚwietny 
O naszej pracy

W dniach 8-18 lipca br. pięcioosobowa grupa wolontariuszy z ZSP w Karpaczu dzięki wsparciu ze strony UMWD we Wrocławiu, brała udział w 8. edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.
W tym roku pracowaliśmy na polskich cmentarzach w Mołczanach i Janowie (Iwanowie) w woj. winnickim.

Obie nekropolie udało się w znacznej części oczyścić z chwastów, usunąć kilkanaście drzew, odsłonić parkany i ruiny kapliczek. W trakcie prac odrestaurowaliśmy kilkanaście grobów i odkryliśmy nowe, z czasów I wojny światowej.

Oprócz prac czysto porządkowych, młodzi wolontariusze mieli również okazję do wzruszających spotkań z Polakami żyjących w tamtych okolicach.
Była też możliwość przekazania tym osobom i ich rodzinom darów rzeczowych i żywności, które zbierali uczniowie ZSP oraz UM w Karpaczu.
Łącznie uzbierano i przekazano potrzebującym na Kresach około 200 kg darów.

Wszystkim osobom, które włączyły się w zbiórkę serdecznie dziękujemy!
Państwa gest spowodował wiele radości wśród obdarowanych dzieci i osób potrzebujących.

mowczany 00003

mowczany 00027

mowczany 00035

mowczany 00047

mowczany 00071

mowczany 00075

mowczany 00078

Zwiedzaliśmy Lwów

W drodze powrotnej mieliśmy okazję przez wiele godzin zwiedzać miasto "zawsze wierne", czyli Lwów. Zabudowa i zabytki zrobiły na nas ogromne i niezapomniane wrażenie.

Drugim ważnym punktem pobytu we Lwowie była wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim. Ta nekropolia jest jedną z  bliższych sercom Polaków. Na tym cmentarzu jest pochowanych wielu wybitnych rodaków, a także Orlęta Lwowskie.

 mpooz 2017 183

mpooz 2017 199

mpooz 2017 231

mpooz 2017 238

mpooz 2017 247

mpooz 2017 249

Gościliśmy przyjaciół z Winnicy

Podobnie, jak w zeszłym roku w działaniach porządkowych na cmentarzach, naszych uczniów wspierała także młodzież z polskiego stowarzyszenia „Konfederacja Polaków Podola XXI wieku” z Winnicy.  To m.in. dzięki ich staraniom pobyt i praca na Kresach młodzieży z Karpacza zostały doskonale przygotowane logistycznie.

Większość osób stowarzyszonych w „Konfederacji” ma polskie korzenie i bardzo chciała poznać ojczyznę swoich przodków.

Dzięki współpracy ZSP w Karpaczu i Urzędu Miejskiego w Karpaczu, czwórka młodych wolontariuszy i dwie opiekunki (wśród nich prezes stowarzyszenia p. Helena Gawryluk), przez tydzień, w lipcu wypoczywali w naszym mieście. 
W trakcie pobytu goście mogli poznać historię i atrakcje Karpacza, odbyli wycieczki z przewodnikiem po górach i zwiedzili kilka atrakcji naszego regionu (m. in. zamek Czocha, jeleniogórską Starówkę, Panoramę Racławicką, i in.). Młodzież miała też okazję spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej w Hali Widowiskowo - Sportowej w Karpaczu.

Tygodniowy pobyt w naszym mieście był dla „konfederatów” bardzo intensywny i pełen niezapomnianych wrażeń. Goście z Kresów na każdym kroku spotykali się z życzliwym przyjęciem, za co prezes p. Helena Gawryluk osobiście podziękowała V-ce Burmistrz Karpacza p. Kamili Cyganek i p. dyr. Bogusławie Kozłowskiej.

Więcej zdjęć na szkolnym profilu FB.